En Sık Yapılan Diyet Hataları

0 3

Zaman zaman herkesin kilo verme konusunda ciddi bir istek duyması sonucu yöneldiği diyet programları, yüzlerce farklı çeşittedir. Herkesin vücut yapısına uygun olmayan her diyet kişiye özel programlanması gerekirken en sık yapılan diyet hataları ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. İşte o hatalar;

Uzun saatler aç kalmak

Hızlı kilo vermek için bazen öğün atlamak veya uzun süre aç kalarak oldukça sakıncalı yöntemler deneyen diyet kullanıcıları hatalı davranmaktadır.. Hiç beslenmemek ve günde öğün atlamak metabolizmayı büyük ölçüde yavaşlatmaktadır. Dolayısıyla bu durum kişinin kilo vermesini engellemektedir.

Meyve Yememek

Meyveler kendi doğal şekerlerini içerirler ancak gün içinde alınması gereken doğal karbonhidrat, vitamin ve minerali sağlamaktadır. Meyvelerin gün içinde ara öğünlerde veya ana öğünden hemen sonra tüketilmesi kilo almaya neden olmamaktadır. Ancak aşırı meyve tüketiminin de sağlığa zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Hiç Yağ Kullanmamak

Hücre zarı ve hormonlar yağdan oluşmaktadır. Hücrelerin ve vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışması için yağlara ihtiyaç vardır. Yağsız beslenmek, metabolizmayı yavaşlatan ve kilo vermeyi zorlaştıran etkenlerden biridir. Salataları yağsız yemek, yağda eriyen vitaminlerin emilimini zorlaştıracağı için diyet yaparken vitaminler vücutta azaltır. Ayrıca yağların vücudun ihtiyacı kadar tüketilmesi tokluk süresini de nispeten uzatmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.